האח הגדול 9 - מגי טביבי

האח הגדול 9 – פוסט ספונטני

יולי 4, 2018 1:43 pm מאת

היי לכם, מה שלומכם, הרבה זמן לא התראינו, ועוד אחרי שקיוויתי שיהיה לי יותר זמן פנוי לכתוב על האח הגדול. כמו תמיד המציאות מתערבת לי בתוכניות הריאליטי ומצאתי את עצי עם פחות זמן פנוי מאשר בפעם הקודמת. חשבתי לתרץ את זה ב"אני כותב רק כשיש הדחה" או "כתבתי אבל הכלב אכל לי את המחשב" אבל האמת היא שפשוט העדפתי כל יום ללכת לישון כדי שאיכשהו אני אצליח להישאר ער גם ביום שלמחרת. אז איפה הפסקנו? רגע לפני כניסת הדיירים החדשים… רגע, זה לא איפה שאנחנו עכשיו?  אה, נכון הם היו דיירים חדשים פיקטיביים, כמו אביבית ואדל… שעכשיו יכולות אולי להכנס לבית בתור דיירות מן המניין.  אז מה בעצם השתנה?  כנראה שלא הרבה אבל פוסט זה פוסט והדחה זו הדחה אז יאללה מספידים.

האח הגדול 9 - מגי טביבי

ההתנהלות בבית הזיקה לה

הספד למגי

בפוסט הקודם (לפני שבועיים וקצת) הקדשתי למגי ולניתוח שלה קטע שלם. האמת, לא הרבה השתנה מאז. מגי עדיין פרינססה שרגילה להשיג את מה שהיא רוצה ומנסה להעמיד פנים שלא אכפת לה כשהיא לא מצליחה. היא עדיין מעריכה את עצמה יתר על המידה וחושבת שהיא מספיק בעלת נסיון בשביל לתת לאנשים עצות לחיים. היא עדיין שאפתנית ועדיין מאמינה ורוצה להיבחר לכנסת. והיא עדיין לא מבינה כמה ההתנהלות שלה בבית הזיקה לה מהבחינה הזאת.

אני לא מדבר על הרומן עם ישראל למרות שלכאורה היא היתה תפוסה. השהות בבית האח הגדול מעצימה רגשות, ומחזקת את הצורך בחיזוקים רגשיים. אנחנו לא יכולים לדעת איך זה היה מתפתח אם היתה פוגשת בישראל מחוץ לבית האח. יכול להיות שגם אז היו עפים ניצוצות והיא היתה נפרדת מניקיטה  ויכול להיות שלא. כרגע, מבחינת מגי בבית האח היא חשה רגשות בעוצמה שהיא לא חשה בעבר והיא לא צריכה לפספס את ההזדמנות לחוות אותן רק בגלל שהיא לא יכולה לדבר עם החבר שלה לפני כן. כשיצאה עכשיו היא הגיבה בצורה בוגרת ואמרה שאם הוא יסכים להיפגש איתה לשיחה היא תשמח להסביר לו בפרטיות את מה שקרה ומה היא חושבת שצריך לקרות מרגע זה והלאה.

ההתנהלות המזיקה שאני מדבר עליה היא האגואיסטיות שהיא הפגינה לא אחת, הילדותיות שפרצה ממנה מספר פעמים וחוסר המחשבה תחילה שאפיין הרבה מהפעולות שלה. אני מדבר על ההחלטה שלה שהיא תהיה ראש הממשל-אח למרות שזה לא היה לטובת הקבוצה. אני מדבר על הנסיון לרמות את האח באחת המשימות למרות שהיא יודעת שכל דבר מצולם. אני מדבר על הנסיונות החוזרים ונשנים שלה לא להראות חולשה בכל מחיר ואם במקרה היא הראתה אז לסובב את המצב כדי שזה ייראה כאילו אין לה חולשה יותר.

אני מתקשה לראות איך מישהו שראה את הצורה בה היא התנהגה בבית ירצה להצביע לה להיות חברת כנסת. אבל אז אני נזכר באורן חזן, וביאיר לפיד ובעוד כאלה אנשים שגם אצלם אני מתקשה להבין איך מישהו בוחר בהם לאייש כיסא בבית הנבחרים ואני מתחיל לחשוב שאולי, בהשוואה למתחרים שלה, מגי היא לא כזו בחירה נוראית. אחרי הכל היא גם הציגה לא מעט תכונות שכן ראויות להערכה שהעיקריות שבהן הן השאפתנות שלה, הרצון לסיים כל משימה עד תומה וההתלהבות מאתגרים.

מבחינת הבית, הוא איבד נרטיב סיפורי מאוד משמעותי עכשיו כשמגי לא שם בשביל להזין את סיפור שוגי-שוגה. אני מקווה שישראל ישמור על הרומן הזה ולא יתחיל אחד חדש עם אחת מהדיירות החדשות. איכשהו חיבבתי את מה שיצא משני אלה ביחד.

אומנות הויכוח החד צדדי

שמתי לב לזה לראשונה אצל סימה בויכוח שלה עם לירז. היא נפגעה מתישהו מזה שלירז כביכול אמרה לה שהילדים שלה מסכנים כי היא מגבילה אותם באוכל או משהו דומה. אני לא יודע אם זה ציטוט מדוייק או אם לירז התכוונה למה שסימה חשבה שהיא התכוונה אבל מרגע שהתחיל הויכוח לירז לא זכתה באמת להגן על עצמה. יותר מזה, לירז לא זכתה לסיים משפט אחד שלם. בכל פעם שלירז ניסתה להגן על עצמה או להסביר משהו סימה פתחה בעוד מניפסט צעקני וארוך שפחות או יותר חזר על אותם דברים שאמרה קודם לכן.

זה קרה שוב כשסימה החליטה שהיא מתווכחת עם אביבית אחרי שזו אמרה לנטע שהיא יכולה לקחת מתומר 50% מהרכוש כי הם היו ידועים בציבור לפני שנפרדו. זה הסתיים בסימה צועקת על אביבית, מאשימה אותה ללא הפסקה, יורדת עליה שגברים קונים את האהבה שלה בכסף ולא נותנת לה להשחיל משפט אחד שלם לויכוח.

וגם תומר לא טמן את ידו בצלחת בתחום הויכוח החד צדדי. הוא הרי נותן לזרוק דברים לאויר או לפעול באימפולסיביות ואז להתנצל ולקוות שהכל ייסלח. במקרה הזה הוא החליט שמירב מתרחקת ממנו ונכנס איתה לויכוח שגרם לו להעמיד אותה להדחה. ואז, כמו הרבה פעמים הוא החליט שהוא "עשה טעות" ורמז לה על מה שהוא עשה מה שבאמת גרם לה להתעצבן עליו ולהתרחק ממנו ולפרוק את העצבים שלה בפני דיירים אחרים. ואז תומר פתח איתה בויכוח על זה שהיא מלבינה את פניו שפני הדיירים האחרים וכל עם ישראל למרות שהוא "יצא חבר" וסיפר לה שהוא העמיד אותה להדחה. מירב, בצדק, לא הבינה איך בדיוק הוא "יצא חבר" אבל היא לא ממש זכתה להביע את חוסר ההבנה הזה כי בכל פעם שהיא התחילה לדבר, תומר החל לצעוק שוב שהוא יצא חבר ואיך  היא מלבינה אותו.

שיטת הויכוח החד צדדי היא שיטה ידועה כאשר לא באמת רוצים להתווכח, אלא להשמיע דעה. המטרה היא להשתיק את הצד השני ולא לתת לו הזדמנות להשמיע את הטיעונים שלו, בד"כ בגלל שיודעים שאין תשובה טובה לטיעונים האלה. זה לא קורה רק באח הגדול אלא גם בהרבה התנגחויות של פוליטיקאים ובמקרים שונים גם בתקשורת כשעושים תחקיר והנחקר רוצה להגיב אז כביכול מאפשרים לו אבל לא באמת נותנים לו להעביר את הצד שלו בצורה טובה. ראיתי זה קורה במקרים מסויימים עם רפי גינת וגם עם אילנה דיין.

לטעמי, אנשים שנוקטים  בשיטת הויכוח החד צדדי, לא רק שלא עוזרים לצד שלהם לנצח בויכוח אלא פוגעים בו. אם אתה לא מספיק בטוח בדעה שלך בשביל להקשיב לדעה של מישהו אחר, כנראה שהדעה שלך מלאה בחורים.

האח הגדול 9 - סימה מימון בכר

לא יודעת להתווכח

בקטנה

 • הפואטרי סלאם שרועי עשה היה מעולה, גם אם קצת משוחק מדי. אהבתי מאוד את העובדה שהדיירים שלא הסכימו אם מה שהוא אמר לא יצעו עליו בצעקות ולא עזבו את המקום (ראו ערך ברי סימון וזיווה בעונה הרביעית בזמן ההופעה של סער סקלי), אלא פנו אליו אישית אחרי ההופעה בשקט ואמרו לו את דעתם. אני תוהה אם מראה על התבגרות של הפורמט אם מביאים אנשים שיודעים איך להתנהל בכבוד… רוב הזמן.
 • אליאב ומגי נאלצו להכי ארוחת ערב לכל שאר הדיירים. מעניין אם האח הגדול ידע שהוא מעניש את כל שאר הדיירים ולאו דווקא את אליאב ומגי. אני מניח שאחרי הנסיון הראשון של פתיתים חסרי תיבול ספוגים במים האח עשה חושבים ובגלל זה הביא להם את הצ'יפסר.
 • הצלחתי להתחמק עד היום ולא נכנסתי לראות את הסטוריז (הלוק היומי) של אביבית. עכשיו האח הגדול דחף לי אותם בדלת האחורית. והכי נורא – רוב הסיכויים שאביבית חוזרת אז כנראה  שבכל פרק הם הולכים להראות לפחות אחד…. FML.
 • נטע ברזני ואליאב היו יכולים להיות אחלה זוג בבית האח. חבל שדווקא היא לא חוזרת.
 • במשדר המרכזי הראו איך שהדיירים הרגישו שמשהו שלא בסדר במשדר ההדחה המדומה, אבל הם לא הראו איך הם המשיכו ודשו  בזה במשך כל 3 הימים שלאחר מכן. הם כל הזמן שמעו קולות מחדר המשימות (איפה ש3 המודחים היו), והם אמרו שביום הדחה רגיל שעות לפני ההדחה שומעים את ההפקה מנסה רמקולים וכו' והפעם לא היה. מעבר לכך, הם כבר העלו רעיונות לגבי זה שהמודחים אל באמת הודחו וכמעט עלו על כל הסיפור. למזלה של ההפקה, הדיירים החדשים הפיקטיביים עשו עבודה ושכנעו את שאר הדיירים  שמה שהם שמעו מחדר המשימות זה בטח כניסה שניה של דיירים חדשים כי לא הגיוני שישאירו אותם רק 9. אדל ואביבית שיחקו אותה ממש יפה כאילו הן לא יודעות מה האח עשה והן מנסות לנחש ביחד עם שאר הדיירים.
 • דוגמא מושלמת לשיח חרשים אפשר היה לראות כשרועי בלי לחשוב נכנס לשירותים מיד אחרי שלירז שטפה אותם ודרך לה על הרטוב. רועי שלא רצה לעצבן ניסה לנטרל את המצב עם הומור ולעשות קרב מטאטאים עם לירז רק שהמטאטא שהוא החזיק היה רטוב ומלוכלך והוא שוב לכלך את הרצפה וגם את לירז עצמה מה שגרם לה להתעצבן עליו עוד יותר. הוא לא היה מסוגל לראות שהיא לא במצב לצחוקים ושעדיף היה שילך הצידה וידבר איתה אחרי שתרגע והיא לא היתה יכולה לראות שהוא לא עושה לה דווקא אלא בסה"כ מנסה לעודד אותה.
 • השבוע הספונטני לא צלח במיוחד. דווקא היו שם דברים עם פוטנציאל כמו לקשור את סימה ולירז ביחד, ההדחה הפומבית של ישראל  ואולי אפילו הגבינה שמירב היתה צריכה לאכול. אבל היתה תחושה שכל אלו לא באמת הגיעו לידי מיצוי והפרק היווה מריחת זמן ענקית. אפילו הרגע שתומר ויתר על ללכת כמלכת דראג בגלל העקבים, לא יצר את האימפקט שציפיתי שהוא ייצור. אני חושב שהדיירים עצמם מאוד מאופקים באופן יחסי לעונות קודמות וזה פוגע בכל תכנוני המשימות של ההפקה.
 • ואם נמשיך רגע עם תומר והויתור על דראג. לא ברור לי למה הוא לא פשוט אמר לכולם שהוא לא יכול ללכת על עקבים? למה להיות עמום ולא להסביר מה בדיוק קרה שם, זה רק גורם לאנשים לנחש בעצמם וב 90% מהמקרים זה מוציא אותו יותר רע. אולי זו הסיבה שאני מחבב את מריה כי אני חושב שכמו שהיא ניסתה לסנגר על תומר, ככה היא באופן חוזר ונשנה מנסה לדון אנשים לכף זכות ולראות את הטוב שבהם.
 • האח הגדול אכזב כשלא באמת זרקו סכינים על מגי.
 • אליאב קיבל רחפן עם השם שלו – זו הגירסה של מסוק לעניים?
 • היחסים בין הדיירים בבית כל הזמן נמצאים בתנועה. אנשים שלא סבלו אחד את השני פתאום חברים, ואנשים שהיו חברים פתאום לא מדברים. ואם נוסיף לזה את העובדה שאנשים בבית מדברים בקודים כמו "ההוא" ו "ההיא", לפעמים יש שיחות שלמות שאין לי מושג על מי הם מדברים. ולפעמים אחרי שאני מבין על מי הם מדברים אני תוהה מתי עבר חתול שחור בין שני הדיירים האלה. אולי זה בגלל שיוצא לי פחות לראות את האח מאשר בעונות קודמות, אבל לדעתי מדובר גם בעריכה עצמה. אני לא צריך שיאכילו אותי בכפית כל דבר אבל אם הדיירים מדברים על מישהו, תנו איזה קטע קטן קודם שייתן לנו הקשר לשיחה.

שווה ציטוט

 • "טוב נראה לי שאני מיותר פה"
  האח הגדול – צודק
 • "המוח שלי הוא כפתורים"
  ישראל מודה שהוא רובוט
 • "לא נוגע בבמבה בידיים"
  טילטיל גורם לי לנסות להיזכר איך הוא הסתדר עם אוכל במירוץ למליון
 • "דומם – תמנון מת"
  נטע מרחיבה את המשמעות של דומם
 • "מי אמר שאני אוהבת אותו? מישהו אמר שאני אוהבת אותו? אני לא אמרתי שאני אוהבת אותו? מי מתאהב במישהו ביומיים? אני אתאהב במישהו ביומיים?"
  נטע – לא אמרה שהיא אוהבת אותו אבל אח"כ כן
 • "נשמה, את ערומה באינטרנט"
  סימה מוצאת טיעון שמתאים לכל ויכוח עם אביבית
 • "כשאני לידה אני לא צריך סיגריות. אני מריח אותה זה שאכטה"
  ישראל – רומנטי בצורה מגעילה
 • "עכשיו אני לא אדבר איתו כמה ימים, אני אראה לו מה זה"
  מירב מתבלבלת בין מתנה לעונש
 • "על אגו הפסקתי להילחם מזמן, היום אני נלחם על הערכה"
  רועי יודע שהערכה מעצימה את האגו
 • "אני יצאתי חבר, אני יצאתי חבר, אני יצאתי חבר, אני חבר מקסימום"
  תומר יוצא מטומטם
 • "אני מטומטמת, זאת אני, אני מטומטמת. ויצאתי מטומטמת כל התוכנית הזאת"
  מירב יוצאת חברה
האח הגדול 9 - ישראל אוגלבו

האם ישמור לה אמונים?

ולסיום סיומת

ביום רביעי נכנסים דיירים חדשים באמת (ואולי גם אביבית ואדל). אני באמת ובתמים אשתדל לכתוב לעיתים קרובות יותר – אבל לא מבטיח כלום.

תגיות:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

תחת קטגוריות:,

2 תגובות

 • מריאואנה אומר/ת:

  תכתוב יותר!
  באמת חבל שלא הכניסו את נטע במקום אדל המשמימה

 • ששת שצ אומר/ת:

  אני מעריץ את הפוסטים שלך
  אבל החבורה הזו בבית בכלל לא נערצת ובדיוק בגלל תרבות הדיבור הירודה ואי ההקשבה, נגעת בנקודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *